thermo-wood

Smrtelné, či nesmrtelné dřevo?
počíst si

Zní to jako zaklínadlo, všichni o tom mluví, ale vy stále tápete, jaký druh dřeva to je?

Dřevěné sudy složené z lamel finské borovice, či smrku zpracované touto technologií, mají nejen prodlouženou dobu životnosti oproti běžným dřevinám, ale také přispívají k ochraně tropických dřevin bez nutnosti likvidace tropických pralesů a ohrožování ekologické rovnováhy a životního prostředí. 

Typy v naší nabídce

Thermowood Smrk

Čas čtení

2 min

Thermowood -dřevo, které prošlo tepelnou úpravou

Tepelně upravené dřevo thermowood je již zavedený druh materiálu s inovovanou vnitřní strukturou dřeva dosaženou tepelnou a vlhkostní úpravou. Tepelné zpracování dřeva funguje pouze za pomoci tepla a vodní páry a celý výrobní proces je naprosto ekologický. Tepelná úprava pozitivně ovlivňuje a zlepšuje nejen trvanlivost, ale i další fyzikální a mechanické vlastnosti. Při tepelném procesu dochází k odstranění (vytěsnění) veškeré pryskyřice, vyluhovatelných biologických látek a hlavně k rozkladu celulózy, ligninu a hemicelulózy (řetězců cukrů). Vzhledem k absenci těchto složek je někdy thermowood nazýván jako „mrtvé“ dřevo.

Dochází ke snížení absorpce vlhkosti

Tento materiál je vhodný právě pro výrobu koupacích sudů, neboť během tepelné úpravy je buněčná struktura dřeva změněna tak, že tepelně upravené dřevo vykazuje mnohem lepší rozměrovou stabilitu než tepelně neupravené totožné dřevo ve stejných klimatických podmínkách. Tento jev je způsoben hlavně tím, že je u dřeva tepelnou úpravou snížena schopnost absorpce vlhkosti až o 50 %. Výsledkem tepelného procesu je rovnovážná vlhkost 5 – 7 %, přestože se nachází v prostředí s výrazně vyšší vlhkostí. Nedochází tedy u něj k bobtnání a následnému sesychání, které způsobuje u neupraveného dřeva jeho rychlou destrukci vlivem rozvláknění a rozpojení jeho vnitřní struktury. To oceníte zejména v rámci stability jednotlivých lamel, mezi kterými nebudou vznikat mezery, nezačnou se viklat, ani vypadávat. Materiál thermowood je tedy rozměrově a tvarově stabilní v podmínkách běžné proměnlivé vlhkosti s dobrou redukcí všech vnitřních napětí a trvalých i dočasných rozměrových a tvarových změn. Těmito změnami je myšleno následné praskání nebo tvarové zakřivení, zkroucení nebo prohnutí. 

Na slunci proto tepelně upravené dřevo nepálí do nohou a proto je často používáno na sedací plochy v saunách a parních lázních.

Thermowood patří do 2. třídy biologické odolnosti (certifikace KOMO), což představuje velice vysokou odolnost vůči hnilobě. Díky naprosté absenci výživných látek je schopen bravurně odolává veškerým dřevokazným škůdcům a houbám. Díky změně svých fyzikálních vlastností a vnitřní struktury je materiál thermowood schopen i 30tileté životnosti bez nutnosti povrchové údržby.

Dokonalý vzhled vlivem změny barvy

Podle délky a intenzity tepelného ošetření dochází u dřeva thermowood ke změnám jeho barvy. Tepelně upravené neboli modifikované dřevo získává až tmavě hnědý karamelový odstín, a to v celém svém průřezu.

S odstupem životnosti povrch materiálu thermowood zešedne (získá patinu) a začne drobně praskat. Tomuto přirozenému procesu stárnutí dřeva zabráníte pouze tím, že omezíte působení UV záření a povětrnostních vlivů. Sluneční UV záření způsobuje především barevné změny na povrchu materiálu thermowood a postupné zešednutí v závislosti na stupni oslnění materiálu podle jeho umístění (zastíněné plochy mění barvu pomaleji , kdežto plochy vystavené přímému slunečnímu světlu mění barvu rychleji). Na barevných změnách se podílí rovněž povětrnostní vlivy.

Pokud chcete udržet jeho líbivý karamelový vzhled, opatřete výrobky z materiálu thermowood námi doporučenou povrchovou úpravou. 

Pokud se materiál thermowood neošetřuje, nesníží to nikterak zásadně jeho životnost, avšak není možné garantovat veškeré deklarované vlastnosti materiálu, vznikání větších než vlásečnicových trhlin a také jeho nestejnoměrné barevné změny. V případě, že přijmete tyto přirozené vlastnosti tohoto materiálu, nemusíte jej ošetřovat žádnými ochrannými prostředky. Jeho minimální 30tiletá životnost v exteriéru se tak nijak zásadně nesníží a jedná se pouze o povrchovou změnu. 

Šedá patina – důvod k obavám?

Tepelná úprava probíhá zcela bez chemických prostředků. Thermowood ve svém základu tedy není nijak upraven ve smyslu ochrany proti působení UV záření a povětrnostních vlivů.

Tyty dva faktory především způsobují přirozenou ztrátu původního odstínu stejně tak, jako je tomu u všech ostatních dřevin, ať již tropických, tak i tuzemských. Barevné změny materiálu jsou pouze povrchovým jevem – zvětráním mikroskopické povrchové vrstvičky dřeva, na kterou působí především UV záření. Rovněž dochází k mírnému povrchovému zvrásnění materiálu a vzniku vlásečnicových povrchových trhlinek.

Tyto barevné změny však nemají vliv na odolnost materiálu proti vlhkosti, dřevokazným houbám a škůdcům a tedy ani na udávanou celkovou životnost.

V případě požadavku na zachování barevnosti, je dobré ošetřit thermowood vhodným nátěrem, jež obsahuje UV filtr a materiál ochrání před ztrátou barevnosti. A to nejméně 2x ročně – před letní a zimní sezónou.

Tento optický jev není brán jako výrobní vada a tedy nepodléhá reklamaci. Budete li chtít poradit, jak patinu eliminovat, neváhejte se na nás obrátit, rádi doporučíme přípravky a postup. Námi preferované nátěry neobsahují žíraviny ani rozpouštědla, která by poškodila povrch dřeva leptáním či jinak. Jedná se o ekologicky nezávadné prostředky pro šetrnou údržbu materiálu. Jak o thermowood pečovat?

Kontakt se zemí

Tepelně upravené dřevo se nerozkládá, i když je v kontaktu se zemí. Trvalým kontaktem se zemí nebo vodou se však vytvářejí chemické reakce, které způsobují, že tepelně upravené dřevo thermowood ztrácí svou pevnost. Nedoporučuje se tudíž, aby objekty z tohoto materiálu byly v neustálém kontaktu s vlhkou zemí, doporučujeme vždy provést pod tyto konstrukce drenážní podkladní vrstvu z propustných materiálů (štěrky nebo štěrkopísky).

koupací sudy jettube